تهران، ستارخان، ابتداي باقرخان، ساختمان پرهام، روبه روی زبان ايرانمهر، طبقه٢ ، واحد٥
دکتر مریم حاتمی / بیماری های زنان / علل درد مزمن لگنی و روش های درمان آن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

علل درد مزمن لگنی و روش های درمان آن

درد مزمن  به درد‌هایی می‌گویند که مدت زمان طولانی وجود دارد و نوسان میزان درد آن کم است. در واقع این نوع درد‌ها تا زمانی که کامل برطرف نشوند ماندگار است و فرد در طول روز و شب با آن سروکار خواهد داشت. یکی از مهم ترین و شایع ترین درد‌‌های مزمن که وجود دارد، درد‌ مزمن لگنی است. این درد در بین زنان شایع‌تر است و مطالعات اپیدمیولوژی نشان داده که حدود چهار درصد زنان در جوامع به این درد مبتلا هستند. علت ایجاد درد مزمن در ناحیه لگن بسیار متنوع است و هر کدام از این علل می‌تواند علائم دیگری نیز داشته باشد. بسته به علت به وجود آمدن این عارضه‌ی مزمن درمان آن نیز متفاوت خواهد بود. دکتر مریم حاتمی، متخصص زنان، زایمان و ناباروری در این مقاله از سایت علل این درد مزمن و راه‌‌های درمان آن را بیان کرده است:

 علت‌ درد مزمن لگنی

 همان طور که ذکر شد این عارضه بیشتر در بانوان شایع است و در مردان به ندرت دیده می‌شود. همچنین این درد مزمن دلایل متنوعی دارد که به طور کلی می‌توان آن‌ها را مربوط به اختلال در اندام‌های تناسلی، اختلال در سیستم گوارشی، مشکلات  اسکلتی در ناحیه تناسلی و لگنی، اختلالات نورولوژیکی و از همه مهم‌تر آسیب‌های دستگاه تناسلی دانست.

دلایل-درد-لگن
  1. یکی از مم‌ترین عواملی که باعث مزمن شدن درد در لگن می‌شود آندومتریوز است. این مشکل زمانی به وجود می‌آید که بافت مخاطی رحم به قسمت‌های دیگری نظیر رکتوم، لگن و یا تخمدان‌ها نشر می‌کند. این انتشار باعث عفونت، التهاب و قرمزی و در نهایت درد در ناحیه‌ی لگنی می‌شود. آندومتریوز علائم دیگری نظیر درد در پایین کمر، خون‌ریزی رکتوم در دوران قاعدگی، درد شدید بعد از رابطه جنسی، ادرار دردناک و مشکلاتی مشابه را به همراه خواهد داشت. آدنومیوز نیز عارضه‌ایی مشابه آندومتریوز است با این تفاوت مکان نشر بافت مخاطی رحم به عضلات دیواره رحم است. علایم به وجود آمده در این مورد مشابه قبلی است ولی شاخصه اصلی آن به هم ریختن زمان قاعدگی و دوران قاعدگی سنگین است.
  2. از دیگر دلایل درد مزمن در ناحیه لگن می‌توان به سیستیت بینابینی اشاره کرد. این مشکل با علائمی چون ادرار مکرر و نسبتا سخت و احساس درد در طول رابطه‌ی جنسی در بین زنان شایع است. باکتری‌ها عامل ایجاد عفونت در مجاری ادراری هستند و عفونی شدن این ناحیه از کلیه‌ها تا میزنای و میزراه و اندام تناسلی می‌تواند باعث ایجاد درد مزمن لگنی شود. این عفونت در زنان نسبت به مردان به شدت شایع‌تر است . این عارضه علائم بسیار زیادی دارد و بسته به نوع باکتری این علائم متغیر است. بیماری عفونت لگن از دیگر عوامل مهم در ایجاد درد مزمن در لگن است. این بیماری اگرچه در غالب موارد درد حاد ایجاد نمی‌کند و جز درد‌های مزمن طبقه‌بندی نمی‌شود ولی به هر حال در برخی مواقع باعث بروز دردهای مزمن می شود. عفونت لگنی عموما به دلیل باکتری‌های منتقله از رابطه جنسی، مثل گنوره‌آ و کلامیدیا ایجاد می‌شود و علائم شدید و متنوعی دارد.
  3. سندرم احتقان لگن از دیگر عوامل است که به دلیل اختلال در عروق لگنی ایجاد می‌شود. در این عارضه عروق لگن حالتی مشابه واریس ایجاد می‌کنند و علائمی نظیر احساس درد در طول سکس، درد در پایین کمر و درد زیاد پیش از قاعدگی را ایجاد می‌کند.
  4. سندرم روده تحریک پذیر از جمله موارد غیر مرتبط با دستگاه دفع ادراری و دستگاه تولید مثلی است که می‌توان مولد درد مزمن در ناحیه لگن باشد. این عارضه علائم مخصوص خود را دارد و به طور کلی دلیل شایعی برای درد مزمن در لگن نیست.
  5. فیبروئید رحم نوعی تومور خوش‌خیم است که در داخل یا روی رحم و در توده لگنی ایجاد می‌شود. این نوع تومور علائم متعددی نظیر قاعدگی سنگین و دردناک و احساس فشار در شکم را ایجاد می‌کند و می‌توان عامل ایجاد درد در لگن باشد. زمانی که عضلات نگه دارنده‌ی رحم، مثانه و رکتوم دچار اختلال شوند و نتوانند این اندام‌ها را در سر جای خود نگه دارند، تغییر شکل در واژن ممکن است ایجاد شود، این تغییر وضعیت و تغییر شکل می‌تواند علائمی را به همراه داشته باشد که در نهایت باعث درد مزمن در لگن می‌شود. این اختلال در عضلات و عدم حمایت آن‌ها از اندام‌های مذکور بیشتر در هنگام بارداری و پس از زایمان ایجاد می‌شود.
  6. بیماری ولوودینیا یا سوزش در دهانه واژن که دلیل ایجاد آن مشخص نیست نیز می‌تواند باعث درد مزمن باشد. سندروم لواتور که با شاخصه‌ی اسپاسم در عضلات لگنی شناخته می‌شود نیز می‌تواند درد مزمنی را در لگن ایجاد کند. همه‌ی موارد گفته شده عوامل فیزیولوژیکی هستند که باعث بروز عارضه‌ی درد مزمن می‌شوند. اما علاوه بر این عوامل، این نوع درد می‌تواند منشاء سایکولوژیک یا روانی داشته باشد.
عکس درد مزمن لگنی

 درمان درد‌های مزمن لگنی   

 همان طور که ذکر شد این نوع درد علل متعددی دارد و هر یک از آن‌ها می‌تواند به تنهایی باعث ایجاد این درد مزمن شود. بسته به عامل ایجاد کننده‌ی این بیماری پزشکان درمان‌های متفاوتی را توصیه خواهند کرد. اگر فرد از علت این درد با خبر است و در دوره‌ی درمان قرار و درد زیادی را تحمل می‌کند می‌تواند دارو‌های مسکن مثل ژلوفن را مصرف کند. اما اگر فرد از علت وجود درد مزمن در ناحیه لگنی با خبر نیست باید به پزشک مراجعه کند تا پزشک علت را شناسایی و به درمان آن بپردازد. به طور مثال اگر عامل ایجاد درد مزمن لگنی عفونت مجاری ادراری است پزشک تلاش می‌کند تا عفونت را برطرف کند. علاوه بر درمان‌های تخصصی، روش‌های درمانی دیگری نیز وجود دارد. از جمله این درمان‌ها می‌توان به به روش‌ها درمانی فیزیکی نظیر فیزیوتراپی، ماساژ، شوک الکتریکی و اولتراسوند اشاره کرد. در همه این درمان عضلات لگنی تقویت و درد تسکین می‌یابد. گاهی اوقات اگر پزشک نقطه اصلی درد را بیابد از بی‌حس کننده‌ی موضعی استفاده می‌کند. روش دیگر قطع ارتباط اعصاب لگنی است. از دیگر روش‌هایی که می‌توان به آن اشاره داشت درمان روان شناختی است که طی آن درد مزمن با منشاء سایکولوژیک درمان می‌شود. در صورتی که همه‌ی توصیه‌های ذکر شده کارساز نباشد، آخرین راه درمان این نوع درد در لگن جراحی خواهد بود. البته عمل جراحی همیشه سودمند نیست و می‌تواند عوارضی داشته باشد. جراحی لاپاروسکوپی و هیسترکتومی یا برداشت رحم از جمله اعمال جراحی است که برای درمان درد مزمن لگنی استفاده می‌شود.

دکتر مریم حاتمی متخصص زنان، زایمان و ناباروری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان در تهران می توانید با شماره 66933906 – 021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مریم حاتمی مراجعه کنید .

دکتر مریم حاتمی

دکتر مریم حاتمی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

• تحصیلات ابتدایی در تهران بوده و فارغ التحصیل مدرسه نمونه بودم.
• ورودی سال 1378 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رشته پزشکی.
• ورودی سال 1389 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دوره تخصصی زنان و زایمان.
• فعالیت در بیمارستان شهدای تجریش
• در سال 93 موفق به اخذ بورد تخصصی زنان و زایمان شدند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی از جمله عمل های زیبایی زنانه است که این روزها به آمار متقاضیان و علاقه مندان به انجام آن افزوده می گردد. در...

بارداری خارج رحمی

بارداری خارج رحمی

یکی از دغدغه های اصلی خانم ها بارداری سالم می باشد بارداری می تواند با توجه به هیجانات زیادی که دارد در مقابل از چالش های...

علائم افتادگی رحم

علائم افتادگی رحم

رحم بخشی از سیستم تولید مثلی زنان را تشکیل میدهد، این اندام گلابی شکل در لگن زنان قرار دارد. وظیفه رحم، نگهداری از جنین در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.