تهران، ستارخان، ابتداي باقرخان، ساختمان پرهام، روبه روی زبان ايرانمهر، طبقه٢ ، واحد٥
دکتر مریم حاتمی / بیماری های زنان / علائم افتادگی رحم
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

علائم افتادگی رحم

رحم بخشی از سیستم تولید مثلی زنان را تشکیل میدهد، این اندام گلابی شکل در لگن زنان قرار دارد. وظیفه رحم، نگهداری از جنین در دوران بارداری می باشد که اندازه آن متناسب با کودک تغییر می کند ولی پس از بارداری اندازه آن کوچک می شود. افتادگی رحم از جمله بیماری های شایع است که معمولا در زنان با افزایش سن اتفاق می افتد. هنگامی که یک زن زایمان های متعدد انجام می دهد عضلات و همچنین رباط های مرتبط با رحم ضعیف می شوند که با مرور زمان ساختار رحم شروع به سست شدن می کند و رحم عملکرد عادی خود را از دست می دهد که به این وضعیت افتادگی رحم گفته می شود. در این مقاله از سایت دکتر حاتمی درباره افتادگی رحم بیشتر می خوانید:

افتادگی رحم


افتادگی رحم یا پرولاپس، ممکن است که با توجه به توانایی بدن در افراد مختلف، متفاوت باشد، افتادگی رحم در دو نوع ناقص و کامل اتفاق می افتد، که در نوع ناقص، رحم لیز می خورد و در واژن یا همان کانال زایمان قرار می گیرد، که باعث ایجاد یک توده یا برآمدگی می شود. ولی در مورد افتادگی به طور کامل رحم به خارج از واژن راه پیدا می کند. افتادگی رحم از جمله بیماری های شایع در زنان است که معمولا با افزایش سن، خطر ابتلا به آن افزایش می یابد. داشتن چندین زایمان واژینال در ایجاد این بیماری تاثیر بسیاری دارد و این افراد معمولا بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار دارند.


عوامل موثر بر بروز افتادگی رحم


اندام رحم توسط یک سری از رباط ها و عضلات در داخل لگن ثابت شده است، با ضعیف شدن این ساختار، دیگر رحم نمی تواند به طور ثابت در جایگاه خود باشد و لیز میخورد و در بیشتر مواقع آویزان می شود که عوامل مختلفی در انجام این عمل موثر می باشند از جمله آنها:
• با افزایش سن، عضلات رحم سفتی خود را از دست می دهند و بعد از یائسگی این شل شدن رحم شایع است و علاوه بر این موارد، اگر از اعضای خانواده دچار این مشکل باشند در ابتلای بقیه تاثیر دارد.
• آسیب دیدن رحم در هنگام زایمان، به ویژه در نوزادانی که دارای وزن سنگین می باشند، همچنین داشتن چند زایمان واژینال نیز از این عوامل است.
• چاقی بیش از حد، فشارهای مزمن روزمره مانند: سرفه های مکرر، یبوست های مزمن در فرد می توان اشاره داشت که باعث می شوند رحم دچار افتادگی شود.

عکس رحم سالم


تشخیص افتادگی رحم


با داشتن علائم، فرد باید سریعا به پزشک معالج مراجعه نماید، تا معاینه لگنی انجام شود و موقعیت رحم بررسی گردد، با استفاده از یک وسیله به نام اسپکولوم، داخل رحم قابل دیدن است، در این شرایط اگر رحم از حالت طبیعی خارج شود، پزشک شما را در جریان قرار می دهد و درمان های پیش رو را توضیح می دهد.


درمان افتادگی رحم


برای درمان این نوع بیماری روش های جراحی و بدون جراحی وجود دارد، که انجام هر کدام از آنها، به شدن وضعیت رحم، سن افراد، سلامت عمومی بدن، تمایل به داشتن یا نداشتن بچه در آینده بستگی دارد. جراح با توجه به این شرایط درمان مناسب را برای افراد توضیح می دهد. درمان این بیماری برای خانم ها معمولا بسیار موثر است.


عمل افتادگی رحم

هیسترکتومی که ترمیم پرولاپس نیز گفته می شود، برداشتن رحم در یک عمل جراحی می باشد، در این عمل ممکن است از طریق برش در شکم یا واژن انجام شود. بعد از این عمل دیگر فرد نمی تواند حامله شود زیرا رحم به طور کامل خارج شده است.
در یک نوع دیگر از عمل رحم، ترمیم انجام می شود و رحم از بدن برداشته نمی شود، با این عمل رحم در موقعیت طبیعی خود قرار می گیرد. این جراحی نیز بسته به تکنیک های موجود می تواند از طریق واژن یا شکم انجام شود.

دکتر مریم حاتمی متخصص زنان، زایمان و ناباروری با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان در تهران می توانید با شماره 66933906 – 021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر مریم حاتمی مراجعه کنید .

دکتر مریم حاتمی

دکتر مریم حاتمی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی

• تحصیلات ابتدایی در تهران بوده و فارغ التحصیل مدرسه نمونه بودم.
• ورودی سال 1378 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رشته پزشکی.
• ورودی سال 1389 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دوره تخصصی زنان و زایمان.
• فعالیت در بیمارستان شهدای تجریش
• در سال 93 موفق به اخذ بورد تخصصی زنان و زایمان شدند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی از جمله عمل های زیبایی زنانه است که این روزها به آمار متقاضیان و علاقه مندان به انجام آن افزوده می گردد. در...

بارداری خارج رحمی

بارداری خارج رحمی

یکی از دغدغه های اصلی خانم ها بارداری سالم می باشد بارداری می تواند با توجه به هیجانات زیادی که دارد در مقابل از چالش های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.